Comparación de tapones para los oídos
Dane tłumienia dla 6 popularnych modeli — zmierzone, nie zmarketingowe
Wybierając stopery na koncerty, festiwale czy do klubu, marketing opowiada tylko część historii. Liczy się to, jak równomiernie stopery tłumią dźwięk we wszystkich częstotliwościach. Nazywa się to liniowym tłumieniem — i to różnica między muzyką, która brzmi zdławiona, a muzyką po prostu ściszoną.
Poniżej porównujemy sześć popularnych stoperów do muzyki na podstawie oficjalnych wartości APV (Assumed Protection Values) w poszczególnych pasmach częstotliwości. Bez opinii, tylko pomiary.
Czym jest APV?
Wartości APV wskazują oczekiwane tłumienie przy konkretnych częstotliwościach, mierzone zgodnie z normami EN 352-2 i ISO 4869. Wyższe liczby oznaczają większą redukcję dźwięku na danej częstotliwości. Klucz to spójność: w idealnym przypadku wszystkie częstotliwości są tłumione w podobnym stopniu, by zachować naturalny balans muzyki.
Tłumienie według częstotliwości
| Modelo | 63 Hz | 125 Hz | 250 Hz | 500 Hz | 1 kHz | 2 kHz | 4 kHz | 8 kHz |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Earproof Dance | 10.7 | 11.4 | 12.9 | 13.8 | 17.5 | 23.9 | 15.5 | 24.4 |
| Alpine PartyPlug Pro | 18.4 | 18.6 | 17.4 | 15.5 | 20.1 | 26.9 | 20.7 | 30.7 |
| Experiencia Loop 2 | 20.7 | 21.7 | 18.6 | 19.3 | 21.1 | 24.1 | 20.2 | 12.3 |
| Alpine PartyPlug | 4.4 | 7.0 | 10.2 | 14.2 | 17.8 | 22.4 | 20.2 | 15.1 |
| Noizezz Premium | 15.8 | 15.8 | 18.1 | 18.1 | 18.1 | 20.0 | 20.0 | 20.0 |
| Alpine Tune | 18.4 | 18.6 | 17.4 | 15.5 | 20.1 | 26.9 | 20.7 | 11.2 |
Co pokazują dane
Porównanie rozrzutu
„Rozrzut” pokazuje różnicę między minimalnym a maksymalnym tłumieniem. Mniejszy rozrzut nie zawsze jest lepszy — liczy się, jak tłumienie jest rozłożone. Płynna, przewidywalna krzywa lepiej chroni muzykę niż płaski plateau czy nieregularne szczyty.
| Modelo | Mín. (dB) | Maks (dB) | Rozrzut | Profil |
|---|---|---|---|---|
| Earproof Dance | 10.7 | 24.4 | 13,7 dB | Naturalny przebieg ✓ |
| Noizezz Premium | 15.8 | 20.0 | 4,2 dB | Płaski plateau |
| Experiencia Loop 2 | 12.3 | 24.1 | 11,8 dB | Spadek w wysokich |
| Alpine PartyPlug | 4.4 | 22.4 | 18,0 dB | Bas przechodzi |
| Alpine PartyPlug Pro | 15.5 | 30.7 | 15,2 dB | Silnie tłumione wysokie |
| Alpine Tune | 11.2 | 26.9 | 15,7 dB | Spadek przy 8 kHz |
Przekonaj się, czym jest liniowe tłumienie
Earproof Dance — 24,95 € z 4 rozmiarami, etui-breloczkiem i darmową wysyłką w NL
Zobacz produktDlaczego liniowe tłumienie ma znaczenie
Tanie pianki potrafią tłumić wysokie tony o 30-40 dB, prawie nie ruszając basu. Efekt? Zdławiony, matowy dźwięk, przez który chce ci się je natychmiast wyjąć — co kompletnie niweczy sens ich noszenia.
Stopery do muzyki z liniowym tłumieniem redukują wszystkie częstotliwości bardziej równomiernie. Głośność spada, ale muzyka zachowuje charakter: czyste wokale, mięsisty bas, ostre wysokie tony. Możesz nosić je godzinami bez zmęczenia uszu, rozmawiać ze znajomymi i wracać do domu bez piszczenia w uszach.
Przy 103 dB (granica prawnie dopuszczalna w holenderskich klubach) niezabezpieczona ekspozycja staje się niebezpieczna już po 7,5 minutach. Ze stoperami -20 dB ten czas rośnie do ponad 12 godzin. Ochrona nie musi oznaczać kompromisu.
Uwaga: Wartości APV oparto na standaryzowanych pomiarach (EN 352-2, ISO 4869). Faktyczne tłumienie zależy od dopasowania i kształtu kanału słuchowego. Dane pochodzą z oficjalnej dokumentacji produktów oraz dokumentów certyfikacji CE.

